Ar-Ge Topluluğu

ODTÜ AR-GE topluluğunun hedef planı; 'start-up kültürünü yaymak; ODTÜ'lüleri, girişimciliği deneyimleyip şirket kurma yolunda adım atmalarına, teşvik etmek; ODTÜ'nün bazı bölümlerindeki öğrencilerin öğrendiği Case Study (Vaka-Problem Çözme) olayının önemine dikkat çekmek ve tüm öğrencileri bu yönde geliştirerek hayatın her alanına hazırlamak; bunlarla eş zamanlı olarak eğlenip birçok tecrübe edinerek fark yaratmak adına adım atmak' olarak belirlenmiştir. 

 

ODTÜ'de okurken yalnızca mezun olmayı değil, mezun olduktan sonra geriye baktığında iz bırakan işler yaptığını görmeyi isteyen, yenilikçi, gelişimci ve girişimci arkadaşların toplanıp bir araya gelerek oluşturduğu, birbirinden destek alarak fark yaratan işler ortaya koyan ve ODTÜ'ye gerçekten daha fazla değer katacak ve adını dünya çapında duyuracak işler yapmayı hedefleyen ODTÜ AR-GE; bu çerçevede; TEDxMETUAnkara, HULT PRIZE@METU ve 'UNIVERSITY4SOCIETY' etkinliklerini düzenliyor.

Nedir bu TEDx?

Kaliforniya, Monterey'de düzenlenen TED (Technology, Entertainment, Design) konferansının amacı, farklı alanlarda ileri düzeyde bilgi sahibi kişilerin, bilgi alışverişine zemin oluşturmaktır. TED "Paylaşmaya Değer Fikirler" anlayışıyla, kişiler ve organizasyonların TED benzeri kendi yerel etkinliklerini yapabilmeleri için TEDx'i yaratmıştır. TEDx ismindeki "x" bağımsız organize edilen TED etkinlikleri anlamına gelmektedir. Detaylar için www.tedxmetuankara.com websitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Nedir bu Hult Prize?

Dünyada, "Öğrenciler için Nobel Ödülü" adıyla anılan Hult Prize; dünyanın en iyi üniversitelerinde bulunan genç girişimcilerin gelişim düzeylerine ivme kazandırmak, gelecek neslin sosyal girişimlerini beslemek ve sosyal girişimlerin radikal bir şekilde dünyayı değiştirebilmesini sağlamak amacıyla hareket eden, 1 milyon Amerikan doları ödüllü hızlandırılmış girişimcilik yarışmasıdır.

Nedir bu Toplum için Üniversite ( University4Society) ?

İlki bu yıl düzenlenecek ve Türkiye'nin dört bir yanından katılımcıların bulunacağı bu etkinlikte toplumun sorunlarına değinilecek ve bu sorunlara getirdikleri çözümler değerlendirilecektir. En iyi ve yaratıcı çözümler takımlar eşliğinde 3 gün sürecek bir çalışmanın ardından is modeline dönüştürülecektir. Birçok mentorun katılımıyla eğitimler eşliğinde keyifli ve yararlı bir organizasyon oluşturma cabası içinde olan ODTU AR-GE Topluluğu, bu etkinlik sonunda toplumun birtakım sorunlarını aydınlatacak kreatif çözümler bulmayı hedeflemektedir.

Tüm bu etkinlikler dışında her hafta ODTÜ öğrencilerine Liderlik Eğitimi vermek ve ileride bir Liderlik Okuluna dönüşebilecek bir fikri başlatmak istiyoruz. ODTÜ öğrencilerine; kendilerini eksik hissettikleri noktalarda destek alabilecekleri bir birim olan ÖGEM'i tanıtmayı, ÖGEM ve Kariyer Planlama Merkezi ile öğrenciler arasında bir bağ kurmayı başlangıç adımı olarak görüyoruz. Teknokent'in de desteği ile uluslararası alanda ve okul içerisinde önemli yeri olan birimler ile partnerlik yaparak, training planları hazırlamak ve her hafta interaktif liderlik eğitimleri vererek her bireyin kendi potansiyelini keşfedip dünyaya iz bırakabileceğini aşılayarak başarılı ve bilinçli bir geleceğin altına imza atmayı hedefliyoruz.

Gücüne inandığımız sıra arkadaşlarımıza söylemek istediğimiz en önemli şey ise şu:

The Future is ahead, but why don't you try to reach one step ahead the future?'