ODTÜ, Öğrencilerine Bağış için Mezunlarıyla Bir Araya Geldi

Üniversitemize Kazandırılan 4 Büyük Bağış Projesi

Yüksel Proje Uluslararası A.Ş. tarafından yapımı devam eden “Yüksel Proje Amfisi”

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök ile Yüksel Proje Yönetim Kurulu Başkanı 1980 İnşaat Mühendisliği mezunumuz Celal Akın’ın imzalamış olduğu protokolle gerçekleştirilecek proje; 17 derslik, 4 amfi, çalışma salonu, fuaye alanı ile kafeterya ve idari ofis alanından oluşmaktadır. Yüksel Proje Amfi Binası, kampüste Kimya Mühendisliği Laboratuvar binası yanındaki alanda inşa edilecektir. 12 Nisan 2018 tarihinde temeli atılan Yüksel Proje Amfisi, kampüsteki diğer yapıların mimari dokusu ile uyum içinde, çevre dostu bir bina olarak tasarlanmıştır. Projenin 2018-2019 güz döneminde tamamlanarak ODTÜ öğrencilerine armağan edilmesi planlanmaktadır.

Rönesans Holding A.Ş. tarafından gerçekleştirilecek “Kütüphane Ortak Çalışma Binası”

1990 İnşaat Mühendisliği mezunumuz Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak ve 2000 Ekonomi mezunumuz Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp’in yapımını gerçekleştireceği proje, aynı anda 770 öğrencimizin faydalanabileceği yeni nesil co-working çalışma alanı konseptinde, rahat oturma ve kafe çalışma alanları ile grup seminer odalarından oluşmaktadır. Kütüphane Ortak Çalışma Alanı, doğal ışık ve yeşil ile iç içe sosyal ve esnek çalışma mekanları sunan enerji verimli bir bina olarak tasarlanmıştır.

Türkiye İş Bankası A.Ş. tarafından yaptırılacak olan “Yemekhane Ek Binası”

Yemekhane Ek Binası, Kütüphane Ortak Çalışma Binası ile bütünleşik bir yapı içerisinde yemek-çalışma kompleksi olarak tasarlanmıştır. Kompleks, Merkez Kütüphane ve Kafeterya’dan uzaktaki bölüm ve yurt öğrencilerinin kolayca erişebilecekleri, İşletme Bölümü ve Teknokent arasındaki alanda inşa edilecektir. Aynı anda 860 öğrencinin faydalanabileceği Yemekhane Ek Binasında öğrenci, akademisyen ve özel yemek salonları ile birlikte çok amaçlı kullanılabilecek alanlar da bulunmaktadır. Proje yeşil ile iç içe ve herkese eşit oranda doğal ışık sağlayan ve sürdürülebilir bir bina yaratma fikriyle tasarlanmıştır.

Turkcell Öğrenci Otobüsü Bağışı

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.; ODTÜ öğrencilerinin kullanması için 2 ring otobüsü hediye etmiştir.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve ODTÜ Geliştirme Vakfı işbirliğindeki "Adım ODTÜ" tarafından ilk kez düzenlenen "ODTÜ Gecesi"nde ODTÜ öğrencileri için bağış toplandı. ODTÜ kafeterya yenileme projesi, ODTÜ yurtları yenileme projesi, ODTÜ öğrenci bursu projesi ve öğrencilerin yemek ihtiyaçlarına yönelik "Hocam bu yemek de senden olsun!" projesi başlıkları altında bağış çağrısında bulunan sunucular Oylum Talu ve İlker Ayrık gecenin konuklarına keyifli saatler sundu. Gecenin sonunda Türk pop müziğinin duayenlerinden Erol Evgin unutulmaz şarkıları ve eğlenceli sahnesiyle konuklara keyifli dakikalar sundu.

ODTÜ'den Bağışçılarına Teşekkür Plaketi ve VKV'ye Senato Özel Ödülü

Gecenin açılış konuşmasını yapan ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök; Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin kurulduğu günden bu yana geçen 62 yıl içerisinde bireysel, evrensel değerleri ve gelişimi önemseyen, sosyal sorumluluk bilinci oluşturmaya özen gösteren, bilimsel, teknolojik, kültürel ve çevresel değişimleri yaratabilecek ve sürdürebilecek nitelikte bireyler yetişmesine öncülük ve liderlik eden bir eğitim anlayışını simgeleyen uluslararası bir üniversite olduğunu belirterek sözlerine başladı. Bu 62 yıl boyunca topluma katkıları ile dünyanın her yerinde başarılı ve gurur kaynağı olan 130 bine yakın mezun verildiğini; gerçek gurur kaynağının ise sadece artan mezun sayısı değil, mezunlarımızın ülkemizin gelişmesinde oynadığı öncü rol ve dünyanın her yerinde ulaştıkları başarılar olduğunu belirten Rektör Kök, "Mezunlarımız, yaşadıkları ülkelerde toplumsal gelişmelere katkıda bulunmakta, sanayi ve teknolojiye yön vermektedirler. Öte yandan ülkemizin ve diğer ülkelerin en seçkin üniversitelerinde ve en başarılı teknoloji firmalarında ODTÜ mezunu akademisyenler ve araştırmacılar başarıyla görev yaparken, ülkemizin en büyük kuruluşlarını yöneten lider kadrolarında ODTÜ mezunlarının yüksek oranda olduğunu büyük bir mutlulukla izliyoruz. Yakın zamana kadar 30 üniversite rektörü, 38 büyükelçi ve konsolosun, Türkiye'nin ilk 500 sanayi kuruluşunun birçoğunun ve en büyük bankalarımızın birçoğunun kadrolarının ODTÜ'lü olması üniversitemizin sanayi ve teknolojiye yön verme ve ülkemizin toplumsal gelişimi noktasında değerini göstermektedir." diyerek mezunlarımızın Türkiye ve dünya çapındaki başarısını dile getirdi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin her zaman ilklerin üniversitesi olduğunu ifade eden Rektör Prof. Kök, sözlerini şöyle sürdürdü: "İlk kampüs üniversitesi, ilk yabancı dille eğitim veren üniversite, ilk internet bağlantısını ülkemize getiren üniversite, Türkiye'nin yurt dışında ilk kampüs açan üniversitesi bunlardan sadece birkaçıdır. Dolayısıyla ODTÜ ülkemizde daima öncü, örnek alınan bir eğitim ve araştırma kurumu olmuştur. Bir araştırma üniversitesi olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi ulusal ve uluslararası düzeyde artan bilimsel etkisiyle de gurur kaynağımızdır."

ODTÜ'nün 62 yılda eğitim, araştırma ve uygulama alanlarında eriştiği düzeyle ülkemizi uluslararası platformlarda en başarılı şekilde temsil eden üniversitelerden biri olduğunu ve birçok farklı sıralamada dünya üniversiteleri arasına girdiğini, fakültelerimiz ve bölümlerimizin de kendi alanlarında en başarılı akademik kurumlar arasında yer aldığını belirten Rektör Kök, sözlerinin devamında; "Üniversitemiz, bilimsel bilgi birikimi ile kurumsal yetenekleri uygulamaya yansıtarak ve toplumun yararına kullanarak inovasyon süreçlerinde de etkin bir yer almıştır. Toplumsal hizmet alanlarındaki birikimlerimizle, öğretim üyelerimizi toplumumuzla buluşturmamızda da birçok projeler geliştirmekteyiz." dedi. Prof. Mustafa Verşan Kök; Üniversitemizin alt yapı olanaklarının iyileştirilmesine katkıda bulunan kurum ve kişilere teşekkürün ardından, ODTÜ Gecesi'nin hazırlanmasında görev alan kişi ve birimler ile ODTÜ ruhunun oluşmasını sağlayan bütün ODTÜ'lü hocalara ve bütün idari personele, tüm öğrenciler adına teşekkür ederek konuşmasını noktaladı.

Ardından, ODTÜ öğrencilerinin daha iyi koşullarda öğrenim görebilmesi için üst yapı olanaklarının iyileştirilmesi amacıyla bağış yapan Yüksel Proje Uluslararası A.Ş., Rönesans Holding A.Ş., Türkiye İş Bankası A.Ş. ile Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.'ye plaket takdimi yapıldı.

Teşekkür plaketlerini ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök'ten alan Yüksel Proje Uluslararası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, İnşaat Mühendisliği Bölümü 1979 yılı mezunu Celal Akın, konuşmasında 1500 çalışanlarından, tüm yönetim kurulu üyelerinin ve yöneticilerinin de dahil olduğu 800'ünün ODTÜ'lü olduğunu ve sadece Türkiye'de değil tüm dünyada iş yaptıklarını belirtti. Akın konuşmasını "Çok ödül aldım ama hiçbirisi benim için bu kadar değerli olmadı. Çünkü şunu söylemeliyim: ODTÜ çok farklı bir kurum. Yaşadıkça, gördükçe dünyaya mühendislik sattıkça, ODTÜ'nün ne kadar önemli bir kurum olduğunu her geçen gün daha iyi hissediyorum. ODTÜ bize bir şey öğretti: Tüm etrafımıza bakmayı, tek yöne bakmamayı öğretti. Bundan çok mutluyum. Tek dileğim hepimizin imkânları ölçüsünde ODTÜ'ye yardım etmesi." sözleriyle bitirdi.

Rönesans Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, ODTÜ İktisat Bölümü 2000 yılı mezunu İpek Ilıcak Kayaalp ise konuşmasında bir ODTÜ mezunu olmaktan ve gece ye katılmaktan çok büyük bir gurur duyduğunu belirtti. Ilıcak Kayaalp konuşmasında; şirket kurucusu ve aynı zamanda ağabeyi olan Erman Ilıcak'ın da arasında bulunduğu ODTÜ mezunlarının üst yönetimlerinin %90'ını oluşturduğunu ve şirketin bugünkü başarısında ODTÜ'de öğrendikleri bilgi birikimi, hayat görüşü, disiplin, ekip çalışması ve kurdukları dostlukların çok büyük katkısı olduğunu vurguladı.

Türkiye İş Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, ODTÜ İşletme Bölümü 1975 yılı mezunu H. Ersin Özince ise "Akademik kuluçka makinesi olan ODTÜ'nün etkin, verimli, çağdaş çalışmalarına devam edebilmesi için mezunlar olarak destek olmalı, ciddi kaynaklar yaratmalıyız." dedi.

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, ODTÜ Sosyoloji Bölümü 1998 yılı mezunu Seyfettin Sağlam da bir ODTÜ'lü olarak Turkcell adına bu ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ve ODTÜ'de öğrendiği "soyutlama-kavramsallaştırma" kavramlarının kendisini bugünlere getirdiğini söyleyerek ODTÜ'ye desteklerinin devam edeceğini dile getirdi.

Gecede ayrıca; Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk özel vakfı olarak 17 Ocak 1969'de kurulan Vehbi Koç Vakfı'na; Vehbi Koç tarafından 1968 yılında yaptırılarak Üniversitemize bağışlanan 3.Yurdun yanı sıra, ülkemizde eğitimi desteklemek, eğitimde fırsat eşitliği yaratmak üzere yaptığı faaliyetler; Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) aracılığıyla gerçekleştirilen projeler, bilimsel toplantı ve etkinlikler ile geleneksel bir değer olan Ankara Bağ Evi'nin yaşatılması, Ankara kütüphanesinin oluşturulması, Ankara'nın kültürel mirasına ve kent belleğinin korunmasına yönelik yaptıkları üstün hizmetler nedeniyle ODTÜ Senatosu Özel Ödülü verildi.

Senato Özel Ödülü'nü alan VKV Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Semahat Arsel Ankaralı bir aile olarak Ankara'nın Cumhuriyet tarihindeki önemli ve öncü rolüne değinerek ODTÜ'nün de evrensel değerlere yaptığı katkıya vurgu yaptı. Üniversitelerimizin bağışlara her zaman ihtiyaç duyduğunu ve Koç Vakfı olarak imkanları dahilinde ellerinden geleni yaptıklarını belirterek ekledi: "Eğitim, kültür, sağlık alanlarında destek sağlayan VKV Türkiye'nin gelişmesine katkıda bulunmaya devam edecek."

Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Y. Koç da kısa bir konuşma yaparak "Böyle bir ödül alacak olsam bu ödülü ODTÜ'den almak isterdim. Çünkü tarihiyle, kültürüyle, kampüsüyle ve en önemlisi ülkemizin insan sermayesine yaptığı katkıyla pek çok üniversiteden çok farklı." dedi ve devam etti: "ODTÜ'nün insan sermayesine yaptığı katkıyı biz de Koç Üniversitesi olarak örnek alıyoruz."

ODTÜ Gecesine katılan iş ve sanat dünyasından tanınmış ODTÜ mezunları, 3. Yurt binasının tamamının yenilenmesi, kafeteryanın yenilenmesi, öğrenci yurtlarındaki beyaz eşyaların yenilenmesi, AdımODTÜ "Bu Yemek de Senden Olsun" projesi ve öğrenci burs fonu için destek sağladılar.

AdımODTÜ Hakkında AdımODTÜ; öğrenci, bilimsel araştırma ve toplumsal hizmet odaklı projelere, toplumun her kesiminin dilediği tutar ile maddi destek verebileceği, projelerin duyurulmasına katkıda bulunabileceği ve hatta gönüllü olarak projelere dahil olabileceği internet sitesi tabanlı bir iletişim-paylaşım-hareket platformudur.