“Bilim Kafe” İstanbul’daydı

Dr. Öğretim Üyesi Şeyda Ertekin Hakkında

ODTÜ Elektrik - Elektronik Mühendisliği bölümünde lisans eğitimi ardından Penn State Üniversitesi'nden "en iyi tez ödülü" ile doktora derecesini alan Dr. Ertekin; MIT (Massachusetts Institute of Technology)'de yürüttüğü çalışmaları ile MIT Intelligence Initiative tarafından burs fonları ile desteklenen ilk araştırmacılardandır. ODTÜ ve MIT'de yapay zeka bilimi ve teknolojileri; enerji, endüstri 4.0 ve IoT alanlarında akıllı sistemler üzerine projeler yürütmeye devam etmektedir.

Üniversitemizin ODTÜ Mezunlar Dernekleri işbirliğiyle, toplumu ilgilendiren konularda bilim insanları ile halka açık mekanlarda söyleşiler yapılmasına yönelik düzenlediği Bilim Kafe projesinin sekizincisi; İstanbul'da, 16 Mart 2018 tarihinde yapıldı. Bilim Kafe etkinliğinde; ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden Dr. Öğretim Üyesi Şeyda Ertekin, "Bu Yapay Zeka da Çok Olmuyor mu?" başlıklı konuşmasıyla, yeni teknoloji çağının itici gücü yapay zeka hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Yeni teknoloji çağının itici gücü olacak ve yaşamlarımızı daha önce olmadığı şekilde değiştirip çığır açacak "Yapay Zeka-Makinalar Çağı" konusu katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Detaylı bilgi ve geçmiş bilim kafe etkinlikleri için www.bilimkafe.metu.edu.tr adresi ziyaret edilebilir.

"Bilim Kafe" Hakkında

İlk olarak İngiltere'de ortaya çıkan ve daha sonra dünyanın dört bir yanında yaygınlaşan "Cafe Scientifique" etkinliklerinin Türkiye'de gerçekleştirilen ilk uygulaması olan "Bilim Kafe" etkinliği; ODTÜ Bilim İletişimi Grubu'nun (BiG) bilimi topluma sevdirmek ve farkındalığı artırmak misyonu doğrultusunda, toplumu ilgilendiren konularda, kafe, gençlik merkezi gibi halka açık alanlarda, ODTÜ'lü akademisyenlerin katılımıyla düzenlenen söyleşilerden oluşuyor. Türkiye'de ilk defa Üniversitemiz tarafından düzenlenen Bilim Kafe etkinliklerinin ilki Mersin'de "kuraklık" devamında Eskişehir'de "Palm Yağı", Antalya'da "radyasyon", Adana'da "girişimcilik", Kuzey Kıbrıs'ta "güneş enerjisi", İzmir'de "sınav stresi", Gazi Antep'te "Göbekli Tepe" üzerine düzenlendi.