Yarının Girişimcileri ODTÜ KALTEV’de Yerini Aldı

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusunun teknoloji geliştirme bölgesi ODTÜ Kalkanlı Teknoloji Vadisi'nin (ODTÜ KALTEV) Kuzey Kıbrıs'ta girişimcilik ekosistemini canlandırmak için geçen sene başlattığı Düşün-Dene-Dönüştür (D3) girişimcilik programının kazananları belli oldu. Katılımcılar final sunumlarının ardından akademi, kamu ve özel sektör temsilcilerinin oluştuğu jüri heyeti tarafından değerlendirildi, kazananlar 14 Mayıs 2018 tarihinde düzenlenen ODTÜ Günü Töreninde ödüllerini aldı.

Bu yıl finalde 13 ekibin yarıştığı program büyük rekabete sahne oldu. Pek çoğu Kuzey Kıbrıs'a özel iş fikirleri geliştiren ekipler jüriyi etkilemek ve fon ile KALTEV'de ofis ödüllerini kazanmak için sahnede ter döktü. Büyük firmaların sponsorluk desteği ile güçlenen programın bu yılki altın sponsorları Aselsan ve Creditwest oldu. Kaner Şirketler Grubu'nun gümüş sponsor olarak destek verdiği programa; TEB Girişim Bankacılığı eğitim sponsoru, Kuzey Kıbrıs Turkcell iletişim sponsoru, IBM ise bulut sponsoru olarak destek verdi. Girişim Merkezi, Erdal&Co. ve ODTÜ Kuzey Kıbrıs IEEE Öğrenci Kolu da programın paydaşları olarak destekçiler arasındaki yerini aldı.

Sponsor firmalara ek olarak sektörün önemli yatırımcılarının, firma temsilcilerinin, farklı disiplinlerden akademisyenlerin ve kamu temsilcilerinin de jüri olarak değerlendirme yaptığı programda 2.000 TL fon ve KALTEV'de açık ofisten oluşan mansiyon ödülü, insansız hava araçlarını kullanarak köprülerin sağlığını ölçmek üzere sistem geliştiren AeroCivilSense ekibinin oldu. Kuzey Kıbrıs'ta mevcut durumda kullanılan güneş panellerinin teknolojisini geliştirerek verimini artırmayı hedefleyen Green Pact ekibi 4.000 TL fon ve KALTEV'de açık ofisten oluşan üçüncülük ödülünü kazanırken Kuzey Kıbrıs'ta yaşayanlara ve adayı turist olarak ziyaret edenlere hizmet veren Vita in Cyprus sosyal platformunu geliştiren ekip 5.000 TL fon ve KALTEV'de açık ofisten oluşan ikincilik ödülünün sahibi oldu. Programın 6.000 TL fon ve KALTEV'de kapalı özel ofisten oluşan birincilik ödülünü ise Kuzey Kıbrıs tarımında yaşanan sulama problemini çözmek üzere akıllı tarım sistemleri geliştiren SETRAS ekibi aldı.

Program sponsorlarından IBM ise seçtiği yarışmacılara teknik eğitim paketleri ya da bulut depolama çözümleri hediye etti. Özellikle özel sektörden gelen jüri üyeleri de iş fikirleri ile yakından ilgilendi ve katılımcılarla iş bağlantıları kurmak üzere görüştü.

Programın kazananları; Ekim ayında hizmete açılacak ODTÜ KALTEV binasındaki ofislerine yerleşerek ürün geliştirme süreçlerini KALTEV çatısında devam ettirecek.

Bugüne kadar Kuzey Kıbrıs'a yedi girişimci iş fikri kazandıran Düşün-Dene-Dönüştür (D3) programının önümüzdeki yıl Kuzey Kıbrıs'taki tüm öğrencilere açılması için çalışmalar sürüyor.