Türkiye’de İnternetin 25. Yılı ODTÜ’de Kutlandı

Türkiye'de ilk internet bağlantısını 12 Nisan 1993 tarihinde gerçekleştiren Orta Doğu Teknik Üniversitesi; Türkiye'de internetin 25. yıl dönümünü tüm gün süren bir etkinlikle kutladı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından 12 Nisan 1993 yılında gerçekleştirilen Türkiye’de ilk internet bağlantısının 25. yıl dönümü;  12 Nisan 2018 Perşembe günü, 9.30-19.00 saatleri arasında, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi (KKM) Kemal Kurdaş Salonu’nda yapılan “İnternetin Türkiye’de 25.Yılı” başlıklı panelle kutlandı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve TÜBİTAK tarafından, 1991 yılında internet teknolojilerini kullanan yeni bir ağın tesis edilmesi amacıyla başlatılan projenin gerçekleşmesi ile yapılan ilk internet bağlantısının yıl dönümünde internet paydaşları bir araya gelerek internetin dünü, bugünü ve yarınını konuştular.

Panelde açılış konuşmalarını BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Dr. Orkun Hasekioğlu, UDHB Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç, RTÜK Üst Kurul Üyesi TahaYücel, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök ile Nic.tr “tr” alan adları yöneticisi Dr. Attila Özgit yaptı. Konuşmaların ardından; GİSAM tarafından hazırlanan “Teypnetten İnternete: 64KB” başlıklı belgesel film gösterimi yapıldı.

Panelin, 1985-2000 yılları arasını kapsayan internetin Türkiye’deki tarihinin konuşulduğu birinci oturumunun ardından ikinci oturumda; 2001-2017 yıllarına dair internetin bugünü tartışıldı. Üçüncü oturumunda endüstri 4.0 ve blockchain gibi internetin geleceğine dair konulara değinilen panelin videosuna https://www.youtube.com/watch?v=dmx42UgjU1A adresinden ulaşılabilir.