ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Pasifik Okyanusu’na Açılıyor

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Yücel, ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü ve ABD'deki Delaware Üniversitesinin ortaklığında yürütülecek proje kapsamında Pasifik Okyanusu'nda bilimsel araştırmalar yapacak ve http://blog.metu.edu.tr/muyucel/ adresinden deneyimlerini paylaşacak.

Orta Amerika ülkesi Kosta Rika'nın batısında, Doğu Pasifik Okyanusu'nun 2 bin 500 metre derinine, titanyum bir küreden oluşan denizaltı ile dalacak olan Yücel'e, denizaltının kaptanı ile Deniz Bilimleri Enstitüsü araştırma görevlisi Batuhan Çağrı Yapan da eşlik edecek.

Denizaltı volkanlarının iklim değişikliğindeki rollerini anlamak için okyanus dibine inecek ve okyanusa has canlı hayatına ilişkin veriler toplayacak olan Yücel, dalış sırasında ayrıca ODTÜ logosunun bulunduğu bir küreyi de Pasifik Okyanusu'nun dibine yerleştirip görüntü alacak.

Çalışmalarında topladıkları verilerle okyanus diplerinin geçmişini analiz ederek geleceğe yönelik tahminler yapacak olan Yücel ve araştırma ekibi; araştırma sonunda, Dünya genelindeki okyanusların üçte birinin neden canlı yaşamının olmadığı çöl durumunda olduğunu anlamaya çalışacak.